Blog

‘Yazarlık hem ilgi hem şefkat ister!’

Ropörtaj/ Zeynep TAŞTAN

-Ayla Koca kimdir?

-7 Haziran 1977’de Malatya’da doğdum. Liseye kadar burada yaşadım. Daha sonra hemşire olarak Bursa’ya atandım. Orada da evlendim. Eşim polis olduğu için önce Şanlıurfa, daha sonra da Yalova’ya tayinimiz çıktı. 18 yaşında oğlum, 13 yaşında da bir kızım var. 23 yıllık hemşireyim. 4 yıldır da yazarlık ve sendikacılık maceralarım var. Sürekli üretme ve faydalı işler yapma heyecanı olan biriyim.

-İlk kitabınız olan Kayıp Ruh Yitik Beden’i nasıl yazmaya başladınız?

-Yazma hevesim hep vardı. Küçük yaştan itibaren yazıyordum. Daha sonra işler, çocuklar derken vakit ayırmaz olunca bırakmıştım. Bir gün rüyamda bir kitapçıya girdim. Rafta ‘Kayıp Ruh Yitik Beden’ duruyordu. Elime alıyorum bakıyorum ki; yazarı benim heyecanla uyandım. O gün yazmaya başladım.

-Kayıp Kurban kitabında gerçek olaylardan mı esinlendiniz?

-Her iki romanımda da maalesef toplumsal yaralarımızdan bahsettim. Kadına şiddet ve çocuk tecavüzleri toplumsal yaramız. Ne yaparsak yapalım; azalmadığı gibi artıyor. Toplum olarak ‘ne yapabiliriz’ düşüncesini işlemek istedim. Bu olayların mağdurları hayata nasıl bakıyor, biz ne yapabiliriz noktasının sorgulanmasını istedim.

-Bir sonraki çıkaracağınız kitabınızda ne gibi sürprizler okuyucuyu bekliyor?

-Şu an yayınevinde kapak çalışması olan romanım polisiye değil, okuyucularım da şaşırıyor ama aşk romanı yazdım. Beğenilirse ‘bu yolda mı devam edeceksin’ derseniz, hayır. Ben polisiye yazmayı seviyorum ve öyle devam edecek.

-Hiç Yalova ile ilgili kitap yazmayı düşündünüz mü?

-Yalova’yı çok seviyorum. Yalova’nın doğal güzellikleri ve Yürüyen Köşk’ten bahsedeceğim. Son romanımda bir sürprizimiz var .

-Türkiye’de Ayla Koca ismi çok biliniyor. Diyarbakır’da, Hakkari’de kitaplarınız okunuyor ve internet ortamından yorumlar yapılıyor. Peki, Yalovalı sizi ne kadar tanıyor, Yalovalı size ne kadar sahip çıkıyor?

-Evet. Her ilden çok güzel mesajlar alıyorum. Gerçekten de Güneydoğu’da okuyucum oldukça fazla. Bu da beni çok mutlu ve motive ediyor. 14 yıldır Yalova’da görev yapıyoruz. Burası küçük bir şehir. Sağ olsunlar, oldukça ilgi görüyorum. Hemşire olduğum için sağlık camiası, eşimin mesleğinden dolayı emniyetten ve öğretmen dostlarım sayesinde bir hayli ilgi var.

-Neden genellikle polisiye ve cinayetler ile ilgili kitaplar yazıyorsunuz?

-Aslında hiç düşünmemiştim. Polisiye yazayım, gerilim yazayım diye; ama hep diyorum: O rüya sanki bana şimdi sıra sende diye uyarıcı mesajdı. Ve yazdım. Yazarken heyecanı ve o hissi sevdim. Hemen ardından ikinci romanımı da polisiye yazdım. Üçüncü romanım aşk ama polisiye kadar heyecanlandırmadı beni, yani yine cinayetlere ve polisiye romanlara devam edeceğim.

-İşinizde birçok hasta insana, evinizde hem eşinize hem de çocuklarınıza bakmakla yükümlüsünüz. Bir de kitap yazmak gibi bir hobiniz var. Bu zor olmuyor mu?

-Ben çalışmayı ve koşturmayı seviyorum. Hep de öyle oldu. Ama bir gün yetemediğimi fark edersem hiç düşünmeden her şeyi evlatlarım ve eşim için feda ederim.

-Yazarlık yapmak zor mu kolay mı? Zor ise ne gibi zorlukları var?

-Her işte olduğu gibi zaman ve disiplin gerektiriyor. İlgi ve şefkat istiyor. İlham perisi istiyor. Eğer edebi bir şey yazacaksan araştırma istiyor. O yüzden, evet zor. Ama bir o kadar da zevkli.

-Yazarlık yapmak isteyen gençlere ne gibi bir önerileriniz var?

-Yazarlık hevesi olan herkesin yazmaya teşvik edilmesi gerekiyor. Bu konuda gelen tüm mesajlara aynı cevabı veriyorum: Yazın, ne olursa olsun. Mektup, şiir, hikaye; yazın. Meşhur olmak için değil, gerçekten sevdiğiniz için yazın. Meşhur olmak için veya para kazanma hırsıyla yapılırsa hüsrana uğrarlar.

-Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

-Ben yazmaya devam edeceğim. Umarım insanlar da okumaya devam ederler. Bana kendimi anlatma fırsatı verdiğiniz için teşekkürler.

Kaynak: Haberci.com

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>