Blog

TÜMÜ Polisiye Romanın Yeni Ve Güçlü Kalemi Nurhan Işkın’la Röportaj

Katilin Özrü ve Geçmişten Gelen Cellat romanlarının yazarı Nurhan Işkın’la, polisiye, hayat ve kitapları üzerine konuştuk.

-Merhabalar Nurhan hanım. İki güzel polisiye romanın yazarı olarak bize Nurhan Işkın’ı biraz anlatır mısınız?

Bir gurbetçi ailenin ikinci çocuğu olarak yurtdışında doğup büyüdüm. Öğrenimimi Almanya’da tamamladım. Evli ve iki çocuk annesiyim. İzmir’de yaşamaktayım, aslen Sivaslıyım. Kitap okumayı ve çocukları çok seviyorum. Gezmeyi ve yeni şeyler öğrenmeye, gizemli olaylara büyük bir merakım var.
-Nurhan Işkın yazmaya ne zaman başladı? Kafanızdaki kitap fikri ilk ne zaman oluştu?

Kitap yazmak gibi bir hayalim hiç yoktu. Bir akşam aile fertlerimle otururken kitap yazacağımı söyledim. Hiç şaşırmadılar. Benden Kişisel Gelişim üzerine yazabileceğim konusundan hem fikirdiler. Onları polisiye yazacağım deyince şaşırdılar. O bakışları hala hatırlıyorum. Katilin Özrü’nün ilk otuz sayfası o an bir deftere yazmam ile başladı. Okuduğumda ise beni yüreklendirip devam etmemi söylediler.
-Polisiye türünde kitap yazmaya nasıl karar verdiniz? Bu türü seçmenizde özel bir etken var mı?

Polisiye, gerilim, psikoloji, dinler ve tarih kitaplarını okumaya ayrı bir merakım var. Özel bir etken yok. Ben de yazarken fark ettim bu türde kitap yazabileceğimi. İnanın yazmadan önce ben de bilmiyordum.
-İlk kitabınız olan Katilin Özrü’nün teşekkür kısmında merhum babacığınıza sizi sevgiyle yetiştirdiği için teşekkür ederken çok güzel bir noktayı da vurgulamış; sevgisiz ve şiddete maruz kalarak büyüyen çocukları bugün ve gelecekte nerelerde görebileceğimiz hususunda bir kapı aralamışsınız. Size göre sevginin olmadığı evlerde büyüyen çocukların hayatta mutlu olma şansı ve birey olarak sağlıklı kalma olasılığı nedir? Ve bu konuya hassasiyetle yaklaşan bir yazar olarak, sizce insanların bu çocuklara ve bireylere karşı tutumu, yapması gerekenler neler olmalı?

Ben tüm çocukların ve bireylerin masum olarak doğduğuna inananlardanım. Şiddet ailede başlıyor ve küçücük yürekler en yakınından şiddet gördüğü için bunu içselleştirip kanıksıyorlar. Biraz büyüyüp topluma karıştıklarında normal davranışları sergileyemiyorlar. Ya gördükleri şiddeti kendi aileleri ve çocukları üzerinde uyguluyorlar ya da tamamen içlerine kapanıp, ürkek, korkak ve kendilerine özgüven oluşturamadan yaşayıp gidiyorlar. İnsanların toplumun önyargısız, bu insanlarında bir dönem masum ve saf olduklarını anlamaya çalışıp onlara sevgi ile yaklaşmaları gerektiğini düşünüyorum. Önce eğitimcilerimiz bu konuda daha duyarlı olmalı. Sosyologlar en azından eğitim kurumlarında bu tarz çocukların ailelerine eğitim vermeliler. Bir çocuk, özgüvenini önce ailesinden alır. Ve günümüzde dünyanın her yerinde, çocuklar şiddete maruz kalıyor bu da bir insan ve anne olarak beni üzüyor. Çocukların yanlış bir davranışında önce okulda sonra topluda dışlanması çok üzücü oysaki her çocuk koşulsuz sevgiyi hak ediyor. Bu konuda devlet kurumları ve sosyal çevrenin daha duyarlı olmasından yanayım. Bir çocuğu veya bireyi topluma elbirliği ile kazandırmalıyız. Çünkü hepsi bizim çocuklarımız.

Katilin Özrü ilk kitabınız, yeni çıkan kitabınız Geçmişten Gelen Cellat ise onun devamı niteliğinde. Bundan sonraki kitaplarda da Başkomiser Aylin’in ve yardımcısı Sinan’ın çözdüğü olayları konu alan seri kitaplar mı okuyacağız kaleminizden? Cevabınız “evet” se eminim ben de dahil pek çok okurunuz buna pek sevinecek. 🙂

Şu an Aylin Komiserin seri olarak üçüncü kitabını yazıyorum. Birkaç kitap daha seri olarak yazmayı hedefliyorum. Okuyucularımdan da bu yönde talep alıyorum. 🙂
-Seçtiğiniz ana karakter kadın bir karakter. Bu karakteri oluştururken neler düşündünüz, onu nasıl şekillendirdiniz, Aylin Komiser kitapta ete kemiğe bürünürken sizi etkileyen güçlü kadınlar mutlaka olmuştur. Ana karakteri kadın olarak belirlemenizin özel bir sebebi var mı?

Aylin Komiseri oluştururken inanın hiç özel olarak böyle bir karakter olsun diye yazmadım. Kitabı yazarken kendiliğinden sahneye çıktı Ana karakterimin kadın olmasının bir sebebi ise kadınlarımızın kendi güçlerini keşfetmelerini ve ne olursa olsun yaradılış olarak her güçlüğü aşabilecek donanıma sahip oluşlarını hatırlatmak istedim.
-Nurhan Işkın ilerleyen zamanlarda farklı türlerde eserlere de imza atar mı?

Evet, atacak. Psikolojik gerilim ve kişisel gelişim üzerine de yazmayı planlıyorum.

-Çocukluk, hayat ve büyümek… Bu kelimelerin sizin lügatınızdaki karşılıkları nelerdir?

Çocukluk: bireyin yarınında sağlıklı, donanımlı var oluş şekline en etken dönem. Hayat ise yaşadığımız an da var olabilmek. Büyümek… birey yaş olarak büyüse de, içinde mutlaka çocuk ruhu ile bir olmalı ve en ufak bir olayda mutlu olabilmeyi başarmalı.

-Bir yazarın toplumdaki sosyal sorumluluğu Nurhan Işkın’a göre ne olmalıdır?

Etrafında veya yaşadığı ülkede gözlemlediği toplumsal sorunları araştırarak, gerekli mercilerden yardım alarak, insanları bilgilendirmeyi, yaşadıkları en ufak bir sorunda sorgulamayı, düşündürmeyi ve bilinçlendirmeyi öngörmeli.

-Nurhan hanım bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederiz. Bitirmeden önce sizin de eklemek istedikleriniz var mı?

Öncelikle ben de sizlere bu güzel söyleşi için teşekkür ederim. Sizin aracılığınız ile de tüm okurlarıma en içten teşekkürlerimi ve sevgilerimi iletiyorum. Var olsunlar. Sorunuza gelecek olursak birkaç cümle eklemek isterim. Ben yayınlanmış olan iki kitabımda da sadece polisiye yazmadım. İlk kitabımda şiddet ile büyüyen bir çocuğun seri katile dönüşmesini kaleme aldım. Geçmişten Gelen Cellat’ta ise bir kadının yaşadığı travmayı ve onun uzun bir süre neler yaşadığını kaleme almaya çalıştım. Araştırmalar ve veriler üzerine kitaplarımı kurguladım.  Bundan sonraki eserim de dünya da ve ülkemizdeki yine sosyal bir yara olan çocuklarımızın üzerine olacak bunun araştırmalarını çocuk şubesi de yapıyorum. Kitaplarımda özümüzü, iyiliği, sevgiyi ve dostluğu, ben yerine biz olmayı tekrar hatırlatmayı ve sevginin tüm duvarları yıkacağına olan inancımı yazmaya çalışıyorum. Okurlarım okuduğu sürece bende bir yazan olarak yazmaya devam edeceğim. Tekrar size ve tüm okurlarıma teşekkür ederim.
Röportaj: Ayşe Ünsal

Edebiyat Haberleri 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>