Onursal Üyeler

SEVİN OKYAY (1942 – )

Çevirmen, gazeteci, sinema eleştirmeni, yazar. Halen NTV Radyo’da Cinayet Masası adında, polisiye edebiyatı konu alan bir programı hazırlayıp sunan Okyay, sayısız çeviri ve makalenin yanı sıra, Çiçek Dürbünü, Gol Atan Kaleye, İlk Romanım ve 120 Filmde Seyrialem adlı kitapları vardır.

OSMAN AYSU (1936 – )

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 2007 yılında Türkiye’nin en çok roman yazanları listesinde 49 romanla üçüncü sırada yer aldı.

Eserleri: Kayıp, Bir Aşk Masalı, Cellat, Önce Aşk, Ölüm Oyunu, Karanlıkta Fısıtılar, Cinayet Sancısı, Gölgede Kalan Sırlar, Yüreğimde Yare Var, Büyük Hesaplaşma, Sönmeyen Ateş, Sır Duvarları, Yalıdaki Sır, Terörün Gölgesinde, Sınır Ötesi, Saklı Gerçek, Gece Baskını, Ölü veya Diri, Odak Noktası, Uzun Gece, Korku Evi, Yedinci Uzman, Güvercin Kayalıkları, Elissa, Darbe, Casus, Özgürlük Tuzağı, Sorguç, Karadul, Ay Işığı, Karanlık Zeminde Pembe, Noktalar, Kutsal Resim, Sessiz Çığlık, Sahte Ajan, Aşk Oyunu, Yazar ve Aşkı, Bıçak Sırtı, Doğum Günü:15 Aralık, Leoparın İzleri, Kuşku Zinciri, Puslu Anılar, Osman Hilmi Efendi’nin Laneti, Tavşan Uykusu, Soğuk Taşlar, Taş Plak, Kanlı Rüya, Çıkış Yok, Devlet Sırrı, Kayıp İncil, Mütareke Yıllarında Aşk

A. ÖMER TÜRKEŞ (1959 – )

Eleştirmen, araştırmacı ve yazar. Türk Romanında Kurtuluş Romanları, Edebiyat Sosyolojisi İncelemeleri, Taşraya Bakmak, Oğuz Atay’a Armağan, Mehmed Uzun Portresi, Fethi Naci’ye Armağan adlı derlemelere katkıda bulundu. Modern Türkiye’de Siyasi Düşünceler Ansiklopedisi’nin Kemalizm, Milliyetçilik, Muhafazakarlık, Sol ciltlerine makaleler yazdı. 2008 Frankfurt Kitap Fuarı için Çağdaş Romancılar ve Genç Kuşak Yazarlar katalog kitaplarını hazırladı.

EROL ÜYEPAZARCI (1938 – )

İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi’nden mezun. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda önce mühendis, sonra orta ve üst kademe yönetici olarak görev aldı. Çevirileri, muazzam kütüphanesi ve kitap sevgisiyle tanınan ülkemizin en önemli polisiye edebiyat otoritelerinden Üyepazarcı, Korkmayınız Mister Sherlock Holmes! adlı incelemesiyle ülkemiz polisiye edebiyatına büyük katkıda bulunmuştur.

METİN CELAL (1961 – )

Yayıncı, şair, eleştirmen ve romancı. Birçok dergi ve gazetede makale ve şiirleri yayınlanmıştır. Ülkemizin ilk polisiye edebiyat etkinliği Kara Hafta’nın organizatörlerindendir.

Leslie S. Klinger (1946 - )

ABD’li avukat ve yazar. Klinger, Sherlock Holmes, Dracula, H.P. Lovecraft ve Frankenstein’in yanı sıra
polisiye ve korku edebiyatı tarihinin dünyadaki en önemli otoritelerinden biridir. ABD polisiye
yazarları birliği MWT’nin Güney Kaliforniya bölümünün üç dönem başkanlığını yürütmüştür.
Eserleri: Açıklamalı Notlarıyla Sherlock Holmes, The New Annotated Dracula, A Study in Sherlock, In
The Shadow of Dracula, In The Shadow of Sherlock Holmes, The Annotated Sandman (Vols I, II, III &
IV), The New Annotated H. P. Loveraft, In The Shadow of Edgar Allan Poe, Echoes of Sherlock Holmes,
Anatomy of Innocence, The New Annotated Franknestein, In The Shadow of Agatha Christie, Classic
American Crime Fiction: 1920’s.