Blog

ONPARALIK ÖYKÜLER —DIME NOVELS—

ONPARALIK ÖYKÜLER —DIME NOVELS—

ABD’de 1941 yılında ilginç bir dergi —Ellery Queen Magazine— büyük bir polisiye okuyucu kitlesini kendine bağladı. Bu dergi haftalık olarak yayımlanıyor ve —10 sente eşdeğer bir madeni para birimi olan— bir dime karşılığında satılıyordu. Ellery Queen’i pek çok benzer yayın izledi. Bu tip dergilerde yayımlanan öykülere de ‘dime novels’ —onparalık öyküler—deniliyordu.

Aslında Ellery Queen dergisinden neredeyse 80 yıl önce —1860’da— polisiye olmayan ilk örnekleri görülen ‘avantür’ onparalık dergilerin saltanatı kesintisiz yaklaşık elli yıl sürmüştür. Polisiye dergisi Ellery Queen’in benzerleri İngiltere’de de piyasaya çıkmış —Sexton Blake gibi— ama İngilizler bu tip dergilere —beheri bir peniye satıldığından— penny dreadful olarak adlandırmışlardır.

Bu dergiler tabloid boy denilen, genelde otuz iki sayfalık resimli yayınlardı. İçeriğinde, genellikle iyi ile kötünün mücadelesini anlatan melodram ağırlıklı ve basit ve kolay anlaşılır öyküler vardı. Hikâyelerde korku ve şiddet öğeleri eksik olmazdı. İlk örneklerinin kapaklarında resim yoksa da, kısa bir süre sonra kapak resimleriyle çıkmaya başladı ve erotik illüstrasyonlar bu tip dergilerin vazgeçilmez öğelerinden oldu.

Onparalık öykülerin ana temalarından biri de polisiye olaylardır. Detektif öyküleri, niteliği gereği çözülmesi gereken entrikalar içerdiğinden dizi olarak öyküler yayımlayan bu dergiler için biçilmiş kaftandır. Bu yolla değişmeyen kahraman figürünün karşısına gittikçe daha fantastik öğelerden oluşan, hatta tuhaflaşan çeşitli süper suçlular çıkarılabiliyor ve her sayıda yeni bir gelişim sunulabiliyordu.

Örneğin Nick Carter “suçlular kralı Carruther” ile ya da “dişi şeytan Inez Navarro” ile uğraşıyor, “Detektifler Kralı Nat Pinkerton” ise “Hudson korsanları” ya da “şantajcılar kulübü” ile mücadele ediyordu. Conan Doyle’un yarattığı kahramanla ad benzerliğinden başka bir ortak yanı olmayan sahte Sherlock Holmes ise onparalık öykülerde “Londra Vampiri” ile baş etmeye çalışıyordu.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>