Blog

Muhammed Akif Toktaş Ve Kitabı

“Takıntılı bir aşık, takıntılı bir seri katil ve takıntılı bir polis!”

Bu haftaki kitap köşemizin konuğu Yazar Muhammed Akif Toktaş ve “Takıntı” İsimli Kitabı.

Klasik polisiye romanına farklı bir bakış açısıyla bakmanızı sağlayacak… Şehirde kadın cinayetlerinin artışı bir seri katilin varlığına işaret etmektedir. Görevden ayrılmış bir başkomiser, geçmişinin esaretinde göreve döner ve zihnimizi yoracak macera başlar. Sürükleyici ve oldukça ilginç bir kitap…

İnanın polisiye eserleri seviyorsanız yanınızdan ayırmak istemeyeceksiniz.

Öncelikle Sizi Biraz Tanıyabilir miyiz?

Elbette, öncelikle Merhabalar. 1988 Trabzon doğumluyum. Bilişim ve yazılım her zaman ilgi alanımda olmuştur. Bir süre o alanda çalışma şansı da yakaladım. Jeofizik Mühendisiyim şu an mesleğime en yakın alanlardan birinde, bir metro tüneli inşaasında çalışıyorum.

Yazmakla alakam çocukluk dönemlerime dayanır, nihayetinde TAKINTI Aşktan Da Öte ile okuyucuyla buluştu. Aynı zamanda müziği çok severim, Zeki Müren hayranıyımdır.

” Takıntı ” Nasıl Ortaya Çıktı?

Takıntı esasen bir takım yaşanmışlıklar üzere varlığının temelini attı. Takıntılı biri olduğuma ikna olmam ile de hayat buldu diyebilirim. Bence takıntı günümüz toplumlarının en büyük ve yaygın sorunlarından biri, özellikle sahip olmaya hastalık seviyesinde takıntılıyız ama normal görüyoruz. Kelime anlamıyla ve kitapta varoluş şekliyle Takıntı uzun bir kurgu aşaması sonrası ortaya çıktı.

Kitapta Geçen Katil Profili ile Topluma Nasıl Bir Mesajınız Var?

Kitapta bahsi geçen katil profili aslında bir çok katilin profili gözden geçirilerek oluşturulmuş bir karakterde varolmaktadır. Maalesef şiddetin her türlüsü yaşadığımız dünyada daha vahim şekilde vuku bulmuştur. Ama burda vermek istediğim mesaj yanlış ile doğrunun kıl kadar ince ayrım noktasının irdelenmesini ve duyguların katlini içermektedir.

Her Bölüm Sonunda Okurların Hislerine Nasıl Böyle Hakim Olabildiniz?

(Sanki okurken bolumleri sizinle konuşur gibi oluyor okurlar…)

Öncelikle sağ olsunlar, var olsunlar. Her ne kadar kurgu üzerinde ilerleyen bir anlatım söz konusu olsada sürekli kişisel çatışmalar da bulunmaktadır. İnsanı düşünmeye, kendi içinde diyaloğa yönlendiriyor olabilir. Belki de yazma esnasında sürekli takip eden,

okuyan, yorumlayan çok değerli destekçilerinde etkisi olabilir bu durum. Tabii okurken benimle iletişime geçip gerçekten benimle konuşuyor olanlarda var.

Polisiye Yazmaya Nasıl Karar Verdiniz?

Polisiye gerek yazılı gerek görsel alanda çok sevdiğim, keyifle takip ettiğim bir türdür. Yalnız yazarken polisiye yazacağım diyerek yola çıkmamıştım, öyle gelişti.

İlk Kitabınız Olmasına Rağmen Okur Yorumları Nasıl? Sizi Nasıl Etkiliyor Bu Yorumlar ?

Yorumlar… Gerek olumlu, gerekse olumsuz diyebileceğimiz her türlü yorum mevcut. Genellikle olumlu yönde gelişiyor olsa da her yorum, her bir görüş benim için son derece değerli.  Her yorumun bana birşeyler kattığına inanıyor. keyifle okuyor yahut dinliyorum. Her biri ayrı ayrı beni çok mutlu ediyor.

Karakter Seçiminizde Çevrenizde Etkilendiğimiz Kişiler Oldu mu ?

Neredeyse karakterlerin tamamı çevremdeki kişilerden esinlenerek oluşturuldu. İsimler, betimlemeler bunun üzerine gelişti.

Yazma Aşamasında ne gibi Araştırmalar Yapıyorsunuz?

Kitapta işleyeceğim konu ve oluşturacağım karakterlerle ilgili derin bir araştırmaya girmeye gayret ediyorum. Konuyla ilgili okuyabileceğim, izleyebileceğim kaynakları, gerekse tekrar tekrar, inceliyorum. Mümkün mertebe mekanlar hakkında faal bir şekilde tecrübe kazanmayada, imkanlar dahilinde, gayret ediyorum.

Mesela Takıntı çok uzun bir kurgu süreci sonucu ortaya çıktı. Beş yılı aşan bir kurgusu vardı,  hatta bulunduğu duruma gelmesinin sebebi araştırmaların seyri halinde yöneldiğim farklı konularla şekillenmesiyle oldu diyebilirim.

Yazarken Olmazsa Olmazlarınız Var mı?

Müzik ve kahve işi daha da tatlandıran tarafı. Yalnız ve sessiz ortam ise en büyük ihtiyaçlardan diyebilirim. Aslında olamazsa olmaz diyebileceğim birşey bulamıyorum. Yazmak olmalı, yazabilecek birşeyler 🙂

Okurlarınız için yeni bir kitap hazırlığı var mı?

Var, devam niteliğinde olacak bir kitap için hazırlıklar yapıyorum. İlk kitabın seyrine göre okuru şaşırtacak şekilde başlayacağını söyleyebilirim, çalışmalar bitmeden fazla bahsetmek doğru olmaz.

Bu güzel söyleşi için teşekkür ederim. Sizi yepyeni macerlarda yeniden görmeyi çok isteriz.

Editör

Yeliz Kaynakçıoğlu

editor@sirhaber.com

 

Kaynak:

SIR HABER

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>